سيستم سياسي و احزاب در اتریش Parteien in Österreich

2016-04-25 09:53

سيستم سياسي و احزاب در اتریش

 

Parteien in Österreich

 

 

اتريش يك جمهوري پارلماني است كه بر پايه قوانين دمكراتيك و تفكيك قوا بنا شده است . بالاترين مقام حكومتي در دست رييس جمهور است. مدت هر دوره رياست جمهوري شش سال است. مجلس از دو بخش شوراي ملي و شوراي ايالتي تشكيل شده است. اعضاي اين دو بخش وظيفه قانون گذاري را بر عهده دارند . صدر اعظم در مقام رياست دولت ايالتي به انجام وظيفه مي پردازد.

زيربناي حقوقي دولت

قانون اساسي فدرال،  قرارداد دولتي،  قانون بيطرفي همچنين عضويت در اتحاديه اروپا،  پايه و اساس قانوني جمهوري را بنا نهاده اند. اتريش از اول ژانويه 1995 به عضويت اتحاديه اروپا EU درآمده است.

شوراي ملي

در حال حاضردر شوراي ملي 6 حزب وجود دارد : دو حزب دولتي به نام هاي حزب سوسيال دمكرات اتریش و حزب مردمي اتريش، حزب سبزها، حزب آزادي اتريش، گروه اشتروناخ و نیز 

در حال حاضر ائتلافي از دو حزب سوسيال دمكرات و حزب مردمي اتريش بر اين كشور حكومت مي كنند. بر طبق قانون اساسي انتخابات بعدي شوراي ملي در سال 2018 ميلادي صورت خواهد گرفت.

استان ها

كشور اتريش از 9 ايالت تشكل يافته است. وين پايتخت اين كشور نيز جزء يكي از اين ايالت ها به شمار مي رود. هر يك از اين ايالت ها توسط يك حكومت ايالتي اداره مي شوند كه در راس آنها شخص رييس جمهور فدرال قرار دارد.

 

 

احزاب در اتریش 

 

 

حزب سوسیال‌دموکرات اتریش

SPÖ

حزب سوسیال‌دموکرات اتریش (Sozialdemokratische Partei Österreichs) حزبی سیاسی سوسیال دمکرات دراتریش است. حزب در سال ۱۸۸۸ ایجاد شد. رهبر حزب ورنر فایمان (Werner Faymann) است. شاخه جوانان حزب Sozialistische Jugend Österreich است.

در انتخابات مجلس ۲۰۰۲ حزب ۱ ۷۹۲ ۴۹۹ رای (۳۶٫۵۱٪, ۶۹ کرسی) دریافت کرد. در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۲ نامزد حزب، هانس فیشر (Heinz Fischer) با کسب ۲ ۱۶۶ ۶۹۰ رای (۵۲٫۴٪) برنده شد.

حزب۷ کرسی در مجلس اروپا دارد. این حزب در انتخابات مجلس اتریش در سال ۲۰۰۶ میلادی با اکثریت نسبی آرا به برتری دست یافت و در پی آن آلفرد گوسن باوئر رهبر حزب به صدراعظمی اتریش رسید.

حزب به سوسیالیست اینترناسیونال وابسته‌است.

 

 

 

حزب آزادی اتریش

FPÖ

حزب آزادی اتریش (Freiheitliche Partei Österreichs) حزبی سیاسی راست گرای افراطی در اتریش است. حزب در سال ۱۹۵۶ ایجاد شد.

رهبر حزب هاینتس-کریستیان اشتراخه (Heinz-Christian Strache) است.

شاخه جوانان حزب Ring Freiheitlicher Jugend Österreich است.

در انتخابات مجلس ۲۰۰۲ حزب 491 328 رای (10.1%، 18 کرسی) دریافت کرد.

حزب1 کرسی در مجلس اروپا دارد.

 

نتایج انتخابات منطقه ای اتریش از پیروزی حزب راست افراطی این کشور در دو ایالت مهم حکایت دارد.

نتایج انتخابات منطقه ای که روز یکشنبه در دو ایالت اشتایرمارک و بورگن لاند برگزار شد، نشان می دهد که این حزب موفق شده با اکثریت آراء دو حزب محافظه کار و سوسیال دموکرات را پشت سر بگذارد.

حزب راست افراطی اتریش از مخالفان مهاجران هستند و دو شعار اصلی این حزب برای انتخابات “ساخت خانه جدید به جای مسجد” و “خارجی ها به خانه های خود بازگردند” بود.

نتایج اعلام شده نشان می دهد که حزب راست افراطی با ۲۹ درصد آراء در پیش است و احزاب محافظه کار و سوسیال دموکرات نیز با فاصله ای اندک در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

ورنر فایمن، صدر اعظم اتریش پس از پیروزی این حزب راست افراطی گفت: «می توانید از موضوع مربوط به پناهجویان و تمامی ناامنی هایی که می تواند مردم را برانگیزد سوء استفاده کنید و این دقیقا همان کاری است که حزب راست افراطی و هوادارانش انجام دادند.»

این نخستین انتخابات منطقه ای در اتریش بود و انتخابات برای مناطق دیگر نیز طی ماههای آتی برگزار خواهد شد.

در حالیکه تحلیلگران از احتمال پیروزی این حزب در اکثر ایالت ها خبر می دهند، منتقدان می گویند حزب راست افراطی در صورت در دست گرفتن قدرت، کاری برای وضعیت مهاجران انجام نخواهد داد.

 

 

حزب خلق اتریش

 ÖVP

حزب خلق اتریش (Österreichische Volkspartei, ÖVP) حزبی سیاسی در اتریش است. حزب در سال ۱۹۴۵ ایجاد شد.

رهبر حزب یوزف پرول Josef Pröll است.

شاخه جوانان حزب Junge Volkspartei است.

در انتخابات مجلس ۲۰۰۲ حزب 2 076 833 رای (42.30%, 79 کرسی) دریافت کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۰۴ نامزد حزب، بنیتا فررو-ولدنر (Benita Ferrero-Waldner) به 1 969 326 رای (47.6%) دست یافت.

حزب6 کرسی در پارلمان اروپا دارد.

 

 

سبزها – سبزهای آلترناتیو

Die Grünen - Die Grüne Alternative حزبی سیاسی در اتریش است. حزب در سال ۱۹۸۶ ایجاد شد.

رهبر حزب الکساندر فان در بلن (Alexander van der Bellen) است.

حزب Planet را منتشر می‌کند.

در انتخابات مجلس ۲۰۰۲ حزب ۴۶۴ ۹۸۰ رای (۹٫۴۷٪، ۱۷ کرسی) دریافت کرد.

حزب ۲ کرسی در مجلس اروپا دارد.

معنی لغوی واژه آلترناتیو آنگونه که در دایرةالمعارفها آمده چنین تبیین می‌شود: شقی دیگر، پیشنهاد متفاوت، یک راهکار دیگر، سیاستی برتر. این وازه به صورت مکتبی نوپا در آمده که صفت متفاوت بودن را به فرد یا گروهی نسبت می‌دهد. مفهوم یاد شده در حوزه‌هایی مانند ادبیات وموسیقی نیز واردشده است .در حوزه سیاست، آلترناتیو، به گروه یا فردی اطلاق می‌شود که به علل مختلف، مخالف نظام موجود می‌باشد. آلتر ناتیو مخالف کامل وریشه‌ای است که نظراتی دیگرگونه دارد، معتقد به برتری خود می‌باشد و نباید با اپوزیسیون اشتباه گرفته شود. سازمان مجاهدین خلق و سلطنت طلبان در ایران را می‌توان به عنوان دو آلترناتیو موجود نام برد .