نظام آموزشی اتریش

2016-02-18 13:36

 

ساختار نظام آموزشی در اتریش

 
 

نظام آموزش و پرورش دركشور اتريش به عنوان يك زنجير پيوسته از سطوح و مراحل مختلف آموزشي است . تحصيلات متوسطه عمومي قلب نظام آموزشي کشور است که پس از آموزش متوسطه پايه و آموزش ابتدايي ارائه مي گردد. مقطع تکميلي متوسطه نيز در ادامة تحصيلات متوسطه پايه به علاقه مندان ارائه مي گردد.

 

 

 

 

Kindergarten

مهد کودک و یا کودکستان

 

مهد كودكها سبك سنتي از آموزش پيش دبستاني براي كودكان 3 تا 6 سال در اطريش مي‌باشند. با اين وجود، اين مهد كودكها شكلي جدا از نظام آموزشي نمي باشند. مهد كودك‌ها اختياري مي باشند و كودكان در وهلة اول با والدينشان حضور مي يابند. در سالهاي 92/ 1991، 6/85 در صد كل كودكان در اطريش از سن 5 تا 6 سالگي در مهد كودكها حضور يافتند (در سال‌هاي 61/1960 اين رقم تنها معادل 5/23 در صد بود)، اختلافات منطقه اي چشمگير در ميزان ايجاد مهد كودك وجود دارند. هر كسي كه تمايل و درخواست ايجاد مهد كودك مي نمايد مجبور به رعايت تعدادي از شروطي است مبني بر اينكه قيمومت مهد كودك آموزشي رعايت گردد. مهد كودك هاي دولتي ( توسط دولت، ايالتها يا شهرداريها تأسيس يافته اند ) و مهد كودك هاي خصوصي وجود دارند. بعضي از مهد كودك هاي خصوصي توسط مربيان و والدين بعنوان گروه هاي مستقل اداره و كنترل مي شوند. اكثر مهد كودكها توسط شهرداريها ( تقريباً 75 درصد) تأسيس يافته‌اند. هزينه هاي اجرائي و كارمندان عموماً توسط بخش اداره كنندگان تأمين و تقبل مي گردد. سهمي كه توسط ايالتها جهت هزينة استقرار و عملكرد يك مهد كودك پرداخت مي شود بطور چشمگيري متغير مي باشد ؛ اين امر بويژه در مهد كودك هاي خصوصي صدق مي نمايد.مهد كودك هاي خصوصي كه توسط انجمن‌ها، كليسا ها يا گروه هاي مذهبي اداره مي‌شوند، كمك هزينه هاي را به منظور هزينة كارمندان و هزينه هاي اضافي تحت شرايط مشخص، يا بر حسب اصل مادة قانون كودكستان يا مطابق ميزان در صد ثابتي بنا بر مادة قانون كودكستان قابل اعمال دريافت مي دارند.  كودكستانهاي خصوصي بجاي اينكه توسط مواردي كه در فوق ذكر گرديد توسط بخش‌هاي ديگر نيز اداره مي شوند و عموماً هيچگونه كمك مالي را دريافت نمي‌كنند.بعضي از مهد كودكها، هنگامي كه بسياري از شهرداريها هزينة مراقبت را مطابق جدول درجه بندي شده مطابق با درآمد خالص خانواده پرداخت مي نمايند، هيچگونه هزينه اي را دريافت نمي‌كنند. مهد كودك هاي خصوصي مقادير متفاوت و متغيري را دريافت مي‌نمايند. آموزش مهدكودك برروي رشد شخصيت كودك بطور اخص تكيه مي نمايد تا اينكه كودكان را براي مدرسه آماده نمايند. براي نائل آمدن به اين مقصود، كودكستانها بصورت دسته جات كوچك، معمولاً بصورت مختلط،‌گروه ها ( با گروه هاي سني و يا گروه هاي به اصطلاح فاميلي 3 و 4 و 5 ساله مختلط ) شيوه ها و روشهاي جداگانه اي را اعمال مي نمايند و از روي قاعده و سبك بازيها و اطلاعات گوناگوني را ارائه مي‌نمايند. در ابتدا و مهم تر از همه يك كودك در مهد كودك بايد شانس كسب تجربيات را از طريق فعاليتهاي مناسب بدون فشار زماني يا كسب از روي فشار دريافت نمايد. مهد كودكها يا بصورت تمام وقت يا نيمه وقت مي باشند. كودكستانهاي نيمه وقت از ساعت 7 صبح تا 12 ظهر با امكان سرو نهار به فعاليت مشغولند. كودكستانهاي تمام وقت از ساعت 7 صبح تا 7 بعد از ظهر با سرو نهار به فعاليت مي پردازند. والدين هر زمان كه بخواهند مي توانند كودكشان را از مهد كودك به خانه ببرند. بسياري از كودكستانها در طول سال باز مي باشند.

 
 

برای اطلاعات بیشتر کودکستان اینجا کیلیک کنید

 
 

allgemeine Schulpflicht 

تحصيلات اجباري در كشور اتريش 9 سال به طول مي انجامد. اين امر مشمول حال كلية كودكاني است كه سكونت دائم در اطريش، بدون در نظر گرفتن مليتشان مي شود. سن ورود به مدرسة اجباري از 6 سالگي و از يكم سپتامبر شروع و در سن 15 سالگي به اتمام مي رسد   که میشود 9 سال

مدارس دولتي در اطريش مجاني مي باشند. والدين ملزم به ثبت نام كودكانشان در مدرسه مناسب ـ در اغلب موارد نزديكترين مدسه به محل سكونت ـ و حصول اطمينان از اينكه كودكشان بطور منظم در مدرسه حضور مي يابد، مي باشند. اگر كودكي در ششمين سال تولدش بين يك سپتامبر و سي و يك دسامبر باشد و از نظر ذهني و جسمي بالغ باشد اين موارد براي حضور كودك در كلاس كافي مي باشند و كودك ممكن است بر حسب صلاحديد دبير ( معلم ارشد ) در اولين سال مدرسة ابتدايي پذيرفته شود. هيچ گواهي نامه اي مبني بر اتمام آموزش اجباري صادر نمي شود اما، در گزارش ساليانه در پايان سال نهم از آموزش اجباري، به اين صورت توضيح داده مي شود كه دانش آموز آموزش اجباري را به اتمام رسانده است.در بخش آموزش پايه، تفاوتهايي ميان آموزش پايه عمومي و آموزش پايه حرفه اي وجود دارد. آموزش پايه حرفه اي مربوط به دانش آموزاني است كه در دوره’ كارآموزي يا توسعه’ آموزشي قرار دارند. 

 

 

مدارس ابتدایی

Volksschule

طول دورة آموزش ابتدايي 4 سال ( از يك تا 4 سال ) و در مدارس ابتدايي اجراء مي‌گردد. هنگامي كه مدارس ابتدايي عملاً طول دورةشان بيشتراز سطح ابتدايي گردد (سال يك تا هشت، شامل سطح عالي از مدرسة ابتدايي)، اين مدارس تقريباً، تنها مدرسة ابتدايي اصلي (سال 1 تا 4) تلقي مي شوند و همانند سطح عالي، همانند سطح عالي با گذراندن سطح متوسطه، يكسال يا بيشتر از يك سال از طول دورةشان كاسته مي شود. همچنين مدارس ابتدايي يك سال تحصيلي پيش دبستاني به كودكان 6 ساله اي كه بعدها 5 سال تحصيلي را در سطح ابتدايي خواهند گذراند را پيشنهاد مي كنند.كلاسها بصورت مختلط برگزار مي شوند. حداكثر تعداد دانش آموزان در هر كلاس 30 نفر و هر سال تحصيلي ابتدايي مطابق و در حكم يك كلاس مي باشد. اگر تعداد دانش آموزان در هر سال به حد نصاب لازم نرسد، چندين سال ممكن است در يك كلاس ادغام شود. معلمين، معلمين كلاسي مي باشند، و چهار سال را با همان كلاس كودكان سپري مي نمايند. كلاسهاي پيش دبستاني اغلب در مدرسة ابتدايي برگزار مي گردند كه در همان ساختمان يا در ساختماني مجاور به مدرسة متوسطه عمومي، بسته به شرايط محلي، واقع شده باشد.

 

 

دوره متوسطه

Hauptschule
اين مدارس در ادامه مدرسه چهار مقطعي ابتدايي قرار دارد و چهار مقطع تحصيلي را در خود دارد. (مقاطع پنجم تا هشتم ). اين مدرسه وظيفه دارد که آموزشي پايه اي و عمومي را ارائه دهد ودانش آموزان را براساس علاقمندي،تمايل،استعداد، توانائيهايشان براي ورود به زندگي شغلي و يا ادامه تحصيل در مدارس سطوح متوسطه و سطوح بالاآماده کند. تعداد کلاس هاي موازي و بدين ترتيب تعداد معلمان و دانش آموزان براساس شرايط منطقه اي و جمعيتي متغير است. دانش آموزان محلات و مناطق کوچک به مدارس مناطق مرکزي تر رفته و هزينه رفت و آمد آنها به مدرسه بصورت رايگان مي باشد.

ساختار مدارس (Hauptschule)

مدارس Hauptschule جزء مدارس آموزش اجباري عمومي ميباشند و گردانندگاني متفاوت از گردانندگان مدراس بالاتر آموزش عمومي دارند. از اين رو اين مدارس در فاصله هاي نزديک به انواع ديگر مدارس آموزش اجباري و يا در يک مجموعه با امکانات مجزا قرار دارند.

برخلاف اين مدارس اداره مدارس بالاتر آموزش عمومي بر عهده دولت مي باشد. ازاين رو مکان اين مدارس نيز مستقل از يکديگر مي باشد. وسعت اين مدارس براساس تراکم جمعيت منطقه متغير مي باشد. بيشتر اين مدارس شامل 8 کلاس درس و تقريبا 200 دانش آموز مي باشند.

پذيرش تحصيلي

پذيرش در مدارس Hauptschule منوط به دريافت مدرک قبولي پايه چهارم مدرسه ابتدايي است. اين بدين معني است که در هيچ يک از دروس اجباري نمره مردودي (کافي نيست )نبايد درج شده باشد. در مدارسي که بر دروس موسيقي و يا ورزش تاکيد دارند (مدارس Hauptschule موسيقي – مدارس Hauptschule ورزشي و يا مدارس Hauptschule اسکي نيز ارائه مدرک موفقيت آميز آزمون تخصصي نيز لازم مي باشد. کودکاني که زبان مادريشان آلماني نيست و بين سال هاي تحصيلي از مقطع آموزشي 5 تا 8 در کشور اتريش سکنا مي گزينند، در صورتي به عنوان دانش آموز عادي پذيرفته مي شوند که به زبان آلماني تا حدي آشنايي داشته باشند که دربتوانند مطالب درسي را پيگيري کنند. در صورتيکه اين دانش آموزان از نظر سني و ذهني آماديگي شرکت درکلاسها و مقاطع مذکور را داشته باشند ولي بخاطر عدم آشنايي کافي به زبان اجازه پذيرفته شدن در مقطع ياد شده به عنوان دانش آموز عادي را نداشته باشند، به عنوان دانش آموز غير رسمي در مدارس Hauptschule پذيرفته مي شوند. اين دانش آموزان غير رسمي بايد در کليه کلاسها و دروس شرکت کنند و قضاوت درمورد ادامه حضور آنها به عنوان دانش آموز غير رسمي در اين مدارس با انجام آزمونهاي تعيين شايستگي تصميم گيري مي شود.بعد از 12 ماه (و در صورت درخواست والدين جهت تمديد تا 24 ماه که از طرف مديريت مدرسه نيز بايد مورد تائيد قرار بگيرد) اين دانش آموزان به عنوان دانش آموزان عادي در نظر گرفته مي شوند.

 

 

 

Mittelschule  

Wiener mittelschule    WMS

دوره متوسطه جدید 

شکل خاص و جدیدی از آموزش متوسطه

 

 

 

 

Sonderschulen und integrative Maßnahmen

مدرسه های مخصوص افراد و کودکانی که مشکل جسمی دارند 

 

 

Berufsbildende Ausbildung 

مدارس آموزش فنی و حرفه ای

 

 

 

آموزش فني و حرفه اي اساساً گروه سني 14 تا 15 ساله را در بر مي گيرد. دانش آموزان در سال نهم تقاضاي يادگيري يك فن  يا حرفه را بلافاصله بعد از تكميل تحصيلات اجباري مي كنند. آموزش فني و حرفه اي، آموزش مقدماتي افراد جوان را تكميل مي كند و آنها را به سمت فعاليت روزانه و زندگي همراه با كار با آماده كردن آنها براي يك شغل و حرفة ويژه سوق مي دهد.با ارائة طيف وسيعي از اطلاعات و با آشنا كردن دانش آموزان با شيوه هاي كاري مختلف و محيط كار محلي، آموزش فني و حرفه اي انتخاب شغل و حرفه را آسان مي سازد. رشته هاي اجباري كه مطابق با شغل مورد نظر تمايز يافته اند، اين اجازه را به دانش آموزان مي دهند تا 9 درس در هفته از رشته هاي اجباري انتخابي مانند تكنولوژي، صنعت و تجارت، مطالعات اجتماعي  زيست شناسي يا كشاورزي را انتخاب نمايند. دانش آموزان ممكن است در 6 درس در هفته از رشته هاي اجباري درسه گروه مستعد نام نويسي نمايند. بازديد از شركت و كار آموزي در كارگاه ها، مدارس فني و حرفه اي يا شركتها، دانش آموزان را با محيط كار آشنا مي سازد. تمامي دانش آموزان در دورة آموزش فني و حرفه اي طرز استفاده از كامپيوتر در مقاصد علمي و فني، بويژه به عنوان بخشي از رشته هاي اجباري انتخابي مي آموزند. متناسب با وضعيت محلي، دورة آموزش فني و حرفه‌اي، در مدرسة جداگانه يا همراه با يك مدرسة آموزش اجباري عمومي اداره مي شود.

كالجهاي فني و حرفه اي

کالجهاي مقدماتي متوسطه

كالجهاي فني و حرفه‌اي و كالجهاي فني متوسطة سطح مقدماتي نه تنها ارائه دهندة آموزش جامع مي‌باشند، بلكه آموزش فني حرفه‌اي عملي براي مشاغل خاص در اين كالج‌ها ارائه مي‌شود. اين مدارس بصورت تمام‌وقت (به استثناي كالجهاي كار بزرگسالان) مي‌باشند.دانش‌آموزان عموماً بعد از تكميل هشتمين سال يا موفقيت و قبول شدن در سنجش توانايي پذيرفته مي‌شوند. بسته به رشته و بخشي كه آنها در آن مطالعه مي‌كنند، اين مدارس دوره‌هايي به مدت يك تا چهار سال را آموزش مي‌دهند. اين دوره‌هاي بر روي آموزش عملي در كارگاه مدارس آزمايشگاه‌ها و بخش‌هاي عملي متمركز يافته‌اند.دانش‌آموزان بايد در آموزش عملي اجباري در شركتها، شركت كنند يا در طي تعطيلات تابستانيشان در اين آموزش‌ها شركت كنند (تعطيلات تابستان و مدت آموزش اين دوره در برنامة آموزشي آورده شده است؛ در مدارس تجاري و بازرگاني كارآموزي تابستاني اختياري مي‌باشد). شرايط ورود به سال تحصيلي بعدي در قانون ارزيابي آورده شده است. بعد از تكميل اين نوع از مدرسه، دانش‌آموزان ممكن است با حضور در دوره‌هاي تكميلي ورود به دانشگاه، شركت نمايند. اين دوره‌ها (4 تا 6 نيم ترم) طبق درخواست دانش‌آموزان و در بعضي از بخشهاي كشور، نه در تمامي نواحي كشور، برگزار مي‌گردند. دانش‌آموزاني كه حداقل سه سال از كالج فني حرفه‌اي يا كالج فني متوسطة سطح مقدماتي را با موفقيت پشت سر گذاردند، به مشاغل عادي دسترسي پيدا مي‌كنند.كالجهاي فني و حرفه‌اي و كالجهاي فني متوسطة سطح مقدماتي بخشهاي اصلي ذيل را تحت پوشش خود قرار مي‌دهند:

ـ كشاورزي و جنگل‌داري

ـ صنعت و تجارت (تركيبي از آموزش در تجارت و توريسم)

ـ تجارت

. منشيگري و امور اداري

. بازرگاني (مدارس متوسطة تجاري)

ـ هنرهاي فني، صنعتي و هنرهاي دستي

. صنعتي و فني

. صنايع نساجي

. توريستم

. هنر و صنايع دستي

ـ مشاغل اجتماعي

ـ حرفه‌هاي پرستاري (بر اساس قانون مربوط به پرستاري)

ـ حرفه‌هاي فني ـ پزشكي (بر اساس قانون مربوط به پرستاري)

 

 

 

universität

آموزش عالی و دانشگاه

سيستم دانشگاهي در اتريش بر يك خودآموزي رها از كنترل و گسترده پايه‌ريزي شده است. نسبت و سطح ساعات شركت در يك كلاس در ترم و شركت در امتحانات موضوعي با برنامه‌ريزي درسي تك‌تك دانشجويان مرتبط است. تحصيلات مدارس عالي تخصصي به صورت نظام سالي برنامه‌ريزي شده‌اند. حضور در كلاسها بين 25 تا 31 ساعت در هفته مي‌باشد.دوره‌هاي تحصيل دانشگاهي كه اساساً هدفشان ارائة آموزش آكادميك به جوانان همراه با آمادگي آنها براي آيندة شغلي‌شان مي‌باشد، در انتها به كسب مدرك آكادميك منتج مي‌گردد. بخشي از برنامه‌هاي تحصيل كوتاه براي حرفة از پيش تعيين شده منتج به مدرك آكادميك نمي‌گردند. بين تحصيلات دانشگاهي، تحصيلات دكتري، دوره‌هاي تحصيل تكميلي و اضافي تفاوت وجود دارد.ساختار دوره‌ها كه منتج به صلاحيت آموزشي مي‌گردند، در بخشي 2. 2. 3  آورده شده است. تحصيلاتي كه به اولين مدرك ختم مي‌شود به دو بخش تقسيم شده‌اند و هر دو با امتحان كسب مدرك به پايان مي‌رسند. قبل از دومين امتحان كسب مدرك، دانشجويان بايد مدركي دال بر قبولي در امتحان اول را ارائه نمايند. دانشجوياني كه اولين مدرك را در دست دارند، مجازند تا در تحصيلات دكتري در رشتة ويژه يا رشته وابسته به آن ادامه تحصيل دهند تحصيلات دكتري شامل ارائة پايان‌نامه (تز دكتري) و امتحان شفاهي در رشته‌هاي مختلف مي‌باشد.تحصيلات پزشكي از سه مقطع تشكيل يافته و مستقيماً به درجة دكتري ختم مي‌شود. حداقل زمان و طول تمامي دوره‌ها در قانون تحصيلات آورده شده است. اغلب دوره‌ها از 8 تا 10 نيم ترم تحصيلي به طول مي‌انجامد تحصيلات دكتري دو نيم ترم ديگر را نيز در بر مي‌گيرد.حداقل طول تحصيلات پزشكي 12 نيم ترم مي‌باشد. با اين وجود، زمان حقيقي و واقعي طول دوره عموماً بيشتر از زمان آورده شده در فوق مي‌باشد. تنها 6 درصد از كل دانشجويان تحصيلاتشان را در خلال حداقل زمان آورده شده به اتمام مي‌رسانند. بيشتر دوره‌هاي كالجهاي هنرهاي زيبا منتج به مدرك آكادميك مي‌گردد. دانشجويان دوره‌هاي كالج هنر همانند دانشجويان دانشگاه‌ها از شرايط يكسان برخوردارند.دوره‌هاي ديپلم 3 تا 6 سال به طول مي‌انجامند.فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي تحصيل كوتاه مدت، عنوان متخصص دريافت مي‌كنند و مدرك آكادميك به آنها تعلق نمي‌گيرد. حداقل مدت زمان دوره‌هاي تحصيلاتي كه به درجات و مدارك اكادميك ختم مي‌شوند. به فارغ‌التحصيلان معماري در كالجهاي هنر عنوان Mag. Arch (ليسانس معماري) داده مي‌شود. Mag. Art(ليسانس هنر) به فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي آموزش هنري و ديگر رشته‌ها و تحصيلات مربوطه اعطاء مي‌شود.مراکز آموزش عالي در کشور اتريش شامل دانشگاه ها، دانشکده هاي هنرهاي عالي، مدارس عالي فني و کالج هاي تخصصي دو تا سه ساله است. مراکز آموزش عالي اتريش در زمينه هنر و موسيقي بسيار قوي است و دانشکده موسيقي و آثار هنري و دانشکده هنر کاربردي شهر وين از مراکز قويژهنري اروپا يه شمارمي آيند.

شرط ورودبه دانشگاه ها ومراکز آموزش عالي اتريش داشتن مدرک (Reifeprüfungszeugins) است. دانشکده هاي هنرهاي عالي امتحان ورودي نيز برگزار مي کنند. مراکز آموزش عالي دراتريش محدوديتي براي پذيرش دانشجو ندارند.تحصيلات دانشگاهي شامل دو دوره عمومي (Der erste Studienabschnitt) وتخصصي (Zweite Studienabschbitt) است. البته در پايان دوره عمومي امتحانات برگزار مي شود ولي مدرکي صادر نمي شود. همه دانشگاه هاي اتريش دولتي هستند و بودجه آنها را دولت تامين مي کند و دانشجو ملزم به پرداخت شهريه نيست.درسال 1993ميلادي مجلس اتريش تاسيس مدارس عالي فني Fachhochschulen (FH) (مشابه نظام آموزشي آلمان) را تصويب کرد. هدف ازتاسيس مدارس عالي فني، کوتاه کردن دوره تحصيل و راهيابي سريعتر دانش آموختگان به بازار کار است. ازسال 1994ميلادي تا کنون بيش از 40مدرسه عالي فني مجور تاسيس گرفته اند که در رشته هاي مختلف دوره هاي 4 ساله برگزار مي کنند. تفاوت مدارس عالي فني با دانشگاه ها در کاربردي و حرفه اي بودن تحصيلات است. در پايان دروه ها دانشجو بايد يک دوره شش ماه تا يک ساله را در مراکز گوناگون به کارآموزي بپردازد. شرط ورود به مدارس عالي فني، همان شرط ورود به دانشگاه هاست و در مواردي مدارک حرفه اي نيز مورد توجه قرار مي گيرند. زماني که تعداد متقاضيان بيشتر از گنجايش دانشگاه ها باشد امتحان ورودي برگزار مي شود.

  • در اتريش حدود 18 دانشگاه و 110 انجمن آموزشي وجود دارد و زبان ملي و رسمي تدريس در اين دانشگاه ها آلماني مي باشد.
  • تحصيل در دانشگاه هاي اتريش از ترم زمستاني2001 براي دانشجويان خارجي رايگان نيست و ترمي 727 يوروشهريه تحصيلي دريافت مي گردد.
  • تامين هزينه هاي تحصيلي بوسيله کار ضمن تحصيل در اتريش امکان پذير نيست مگر آنکه دانشگاه با توجه به نمره هاي بالاي دانشجويان خارجي به آنها در خود محيط دانشگاه کار دهد.
  • اخذ پذيرش براي ادامه تحصيل دردانشگاه هاي اتريش شرط اعطاي ويزا ازسوي دولت اتريش است. براي ورود به دانشگاه هاي اتريش داوطلب بايد دانشجوي رشته مورد نظر در کشور خود باشد،به عبارت ديگر ديپلم به تنهايي قابل قبول دانشگاه هاي اتريش نيست.
  • دانشجوياني مي توانند به عنوان دانشجوي رسمي در دانشگاه هاي اتريش به تحصيل ادامه دهند که مدرک تحصيلي آنها در کشوري که آن را کسب کرده اند و همچنين در اتريش براي ورود به دانشگاه کافي باشد.
  • دانشجوياني که قبلا در دانشگاه به تحصيل اشتغال داشته اند بايد گواهي صادره از دانشگاه را ارايه دهند و در اين گواهي بايد کليه نمرات منعکس باشد.
  • مهلت ثبت نام براي ترم تابستاني تا اول فوريه و براي ترم زمستاني تا اول سپتامبر مي باشد يعني مراکز مربوطه بايد مدارک متقاضي را تا زمانهاي نامبرده دريافت کرده باشند که معمولا توصيه مي شود که متقاضيان بدليل بالا بودن تعداد تقاضاها از 6 ماه قبل درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند.
  • هزينه زندگي و تحصيل دراتريش ساليانه 7500 يورو مي باشد که اين هزينه به عنوان ساپورت مالي براي اخذ ويزاي تحصيلي بايد به حساب متقاضي در اتريش واريز گردد که بعد از اخذ رواديد قابل برداشت مي باشد.
  • جهت ثبت نام دردانشگاه ارائه بيمه درماني الزاميست وبيمه درماني براي هر6ماه حدود300 يورو در نظر گرفته مي شود.

مؤسسات آموزش عالي علمي و هنري وظيفة اصلي آموزشي خود، يعني آموزش مقدماتي حرفه‌اي را با ارائه دروس در مقاطع ليسانس و فوق‌ليسانس انجام مي‌دهند. پس از آن به عنوان عاليترين درجة تحصيلي، تحصيل در دورة دكترا نيز امكان‌پذير است. وظيفة فارغ‌التحصيلان اين دوره در اصل تربيت و آموزش نسل بعد علمي خواهد بود. قسمت عمده‌اي از تحصيلات دورة دكترا به گونه‌اي سازمان يافته كه در برگيرندة تمام گرايشهاي مربوط به يك رشته باشد. بدين‌ترتيب مثلاً تمامي گرايشهاي علوم طبيعي يك دكتراي مشترك دارند. دورة دكتراي فارغ‌التحصيلان دانشگاههاي هنر مشتركاً با همكاري يك دانشگاه علمي برگزار مي شود. ادامه تحصيل در دانشگاه از طريق شرکت دوره‌هاي آموزشي صورت مي‌پذيرد. ساختار آمورشي تقريباً براي تمام رشته‌هاي تحصيلي به‌طور يكسان يا بسيار شبيه به هم برنامه‌ريزي شده است. تحصيل در مقطع كارشناسي حداكثر به دو مرحله تقسيم مي‌شود. هر مرحلة تحصيلي با انجام امتحان نهايي كه خود از تعدادي امتحانات مربوط به دروس تخصصي مختلف تشكيل يافته اتمام مي‌يابد. اجازة شركت در امتحان مدرك نهايي منوط به ارائه يك پايان‌نامه است. مرحلة دوم تحصيلي مي‌تواند به منظور تخصصي‌شدن بيشتر به شاخه‌هاي تحصيلي متفاوت تقسيم ‌شود. دورة دكترا حداقل به مدت چهار ترم طول مي‌كشد. اين دوره با ارائة رسالة دكترا به عنوان مدرك اصلي سنجش كارايي علمي دانشجو و با انجام امتحانات شفاهي نهايي دراين دوره به پايان مي‌رسد.از سال 1999 مي‌توان دورة تحصيلي دانشگاهي را كه به اخذ مدرك منجر مي‌شود با پيشنهاد دانشگاه و موافقت وزارت مربوطه به دو مرحلة تحصيلي (كارشناسي و كارشناسي ارشد) تقسيم كرد اين تقسيمات در حال حاضردر حال اجرا هستند. طول زمان تحصيلي تنها از جنبة كمترين حد مجاز آن معين شده است. در قوانين تحصيلي حداقل زمان قانوني تحصيل  در نظر گرفته شده كه تنها در شرايط استثنايي قابل كمترشدن است. در مورد اكثر رشته‌هاي تحصيلي اين حداقل شامل هشت ترم مي‌شود، اما مي‌تواند دوازده ترم يا بيشتر هم طول بكشد. اصولاً تجاوز از اين حداقل مدت تحصيل نيز بصورت قاعده در آمده است. تحصيلات دانشگاهي دو مرحله‌اي با اخذ مدرك كارشناسي ارشد يا دكترا و تحصيلات سه مرحله‌اي با اخذ مدرك كارشناسي يا دكترا پايان مي‌يابد.حداقل مدت زمان تحصيلي در يك مدرسة عالي حرفه‌اي با احتساب زمان تعيين شده براي پايان‌نامه بالغ بر سه سال مي‌شود. تقريباً مدت زمان تحصيل در تمام مدارس عالي حرفه‌اي كه سابقاً تأسيس شده‌اند چهار سال است.در نظرگرفتن دوره‌هاي كارآموزي مدت زمان تحصيل را طولاني‌تر مي‌كنند. تحصيل با شركت در امتحان پاياني اخذ مدرك به پايان مي‌رسد كه خود از پايان‌نامه و يك امتحان كميسيوني تشكيل شده است. تحصيل در يك مدرسة عالي حرفه‌اي با اخذ مدرك دانشگاهي پايان‌ مي‌يابد. اين مدرك دانشگاهي براي ادامه تحصيل در مقطع دكترا در يك دانشگاه معتبر است. تحصيل در مقطع دكترا براي فارغ‌التحصيلان مدارس عالي حرفه‌اي دو ترم بيشتر از فارغ‌التحصيلان دانشگاهي طول مي‌كشد.تحصيل در خدمات عالي فن‌آوري، پزشكي و مامايي سه سال طول مي‌كشد كه به سه‌ سال تحصيلي تقسيم مي‌شود.

 

سال تحصيلي

سال تحصيلي در دانشگاهها در تاريخ اول اكتبر شروع و در تاريخ 30 سپتامبر پايان مي‌يابد. ترم زمستانه در تاريخ اول اكتبر و ترم تابستاني (ترم بهاره) در تاريخ اول مارس شروع مي‌شود.هركدام از دانشگاهها مي‌توانند در تاريخ ديگري شروع ترم دوم را اعلام كنند. با شروع ترم تحصيلي كلاسهاي درس نيز شروع مي‌شوند. ترم زمستاني و ترم تابستاني هر يك حداقل 14هفتة آموزشي و در مجموع 30 هفتة آموزشي را شامل مي‌شوند. تعطيلات تابستاني بطور معمول 3ماه به طول مي‌انجامد(جولاي‌،‌ آگوست‌، سپتامبر) در تعطيلات بجز دوره‌هاي آموزشي تابستاني، گردشهاي علمي دانشگاهي و دوره‌هاي كارآموزي هيچ كلاس ديگري تشكيل نمي‌شود. امتحانات را مي‌توان در آغاز و پايان تعطيلات برگزار كرد و در صورت توافق داوطلبان مي‌توان به صورت استثناء در حين تعطيلات نيز امتحانات را برگزار نمود.

دوره هاي آموزشي

در مدارس كلاسها به طور معمول 6 روز در هفته تشکيل مي‌شوند. البته امكان تعطيل اعلام كردن شنبه و تشكيل هفته 5 روزه نيز امكان دارد. به طور معمول كلاسها را نبايد زودتر از ساعت 8:00 تشكيل داد. البته امكان تشكيل كلاسها در ساعت 7:00 نيز با توجه به امكان حمل‌و‌نقل دانش‌آموزان و بر اساس ساير اولويت ها و نياز به اين امر امكان‌پذير است.كلاسهاي درس نبايد بعد از ساعت 18:00 و در روزهاي شنبه بعد از ساعت 45:12 بطول انجامد. از سال تحصيلي 95/1994 دوره هاي آزمايشي چندين ساله اي براي ا جراي دوره هاي آموزشي شبانه روزي در مدارس پايه صورت گرفت. دوره هاي آموزشي شبانه روزي از دو بخش آموزشي و مراقبتي تشکيل شده است. بخش مراقبتي از دو زمان آموزشي مرتبط با درس و آموزش شخصي، يك بخش زمان آزاد و يك بخش زمان پذيرايي تشكيل شده‌ است. بخش آموزشي و بخش مراقبتي مي‌توانند به صورت مجزا و يا به صورت ضربدري نسبت به يكديگر تشكيل شوند در صورت ضربدري بودن دانش‌آموزان بايد اين دوره را ببينند چرا كه بخش درسي و بخش مراقبتي در طول روز تغيير مي‌كنند. در صورت انتخاب شيوة مجزا توسط شوراي مدرسه پس از ساعات آموزشي، ساعات بخش مراقبتي بعد از ظهر شروع مي‌شوند. در اين صورت امكان شركت دانش‌آموزان در تنها برخي از بعدازظهرها و يا حتي عدم شركت آنها در بخش مراقبتي وجود دارد.هزينه‌هاي مربوط به غذاي ناهار و يا ساعات آزاد (كه مي‌توانند مورد استفادة معلمان و يا روانشناسان اجتماعي قرار گيرند) توسط والدين و يا بخشداريها پرداخت مي‌شود.ساعات شروع درس معمولاً 8:00 صبح مي‌باشد. در شرايط خاص شروع كلاس از ساعت 7:00 صبح نيز ممكن است. پايان كلاسهاي درس حداكثر ساعت 18:00 و در صورت نياز 19:00 مي‌باشد. اين امر به مقطع تحصيلي مدرسه مربوط است. در روزهاي شنبه پايان كلاسها حداكثر ساعت 12:45 خواهد بود. روز يكشنبه كلاسهاي درس كلاً تعطيل هستند. هر ساعت درسي اصولاً 50 دقيقه طول مي‌كشد. برخي كلاسهاي خاص را مي‌توان به دلايل مهم و حياتي به مدت 45 دقيقه كاهش داد. بين ساعتهاي درس زنگهاي تفريح به مدت 5 تا 15 دقيقه وجود دارد. در صورت تشكيل كلاس در بعدازظهر زنگ تفريح ظهر بايد به حد كافي طولاني باشد تا دانش‌آموزان امكان خوردن ناهار را داشته باشند. اين زنگ تفريح معمولاً يك ساعت مي‌باشد. البته دستورالعمل ثابت قانوني دربارة آن وجود ندارد. در مورد تعداد ساعات درسي هفتگي تفاوتهاي قابل‌ توجهي ميان مقاطع و انواع مدارس وجود دارد. اين تعداد ساعات از 21 ساعت در هفته براي كلاس اول مدرسة ابتدايي (اولين مقطع تحصيلي‌6سالگي) شروع مي‌شود، براي مدارس عالي آموزش عمومي (مقاطع نهم تا دوازدهم‌ 15 تا 18سالگي) به بيش از 33ـ34 ساعت در هفته مي‌رسد و براي مدارس عالي‌تر فني و مؤسسات كارآموزي (مقاطع نهم تا سيزدهم‌15 تا 19سالگي) تا 40ساعت در هفته خواهد بود. در برنامة آموزشي هفتگي كه توسط مدير مدرسه تنظيم مي‌شود بايد تعداد كل ساعات آموزشي هفتگي تا حد امكان به صورت مساوي بين روزهاي هفته تقسيم شود. تعداد ساعات آموزشي روزانه براي كلاس اول تا چهارم بين 4 تا 6ساعت، در مقطع پنجم تا هشتم حداكثر 8 ساعت و براي كلاس نهم حداكثر 10ساعت مي‌باشد. دروس و موضوعات آزاد نيز در بين اين ساعات بايد محاسبه شود. در مدارس شبانه‌روزي كه در سيستم آموزش اجباري حل شده‌اند بخش مراقبتي از دوشنبه تا جمعه بايد حداقل تا ساعت 16:00 ارائه گردد.در آكادميهاي آموزشي و تربيتي و آكادميهاي آموزش حرفه‌اي تعداد ساعات هفتگي براي دانشجويان بين 30 تا 40 ساعت است. اين ميزان به نيمسال تحصيلي بستگي دارد. ساعت شروع درس 7:00 صبح است. شروع درس در ساعت 8:00 صبح نيز ممكن است. حداكثرساعت تشكيل كلاس ساعت 20:00 مي‌باشد.