مجسمه‌های بودای بامیان افغانستان

2015-09-29 12:01

 

مجسمه‌های بودای بامیان افغانستان

 

 

مجسمه‌های بودای بامیان افغانستان که در سال  2001  توسط طالبان تخریب شد، چندی پیش به کمک فناوری پروژکشن سه‌بعدی یا همان هولوگرام دوباره زنده شده‌اند.

 

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از LionsRoao، در ماه مارس 2001 طالبان دو مجسمه بودای بامیان را که در دل کوه در استان بامیان افغانستان ساخته شده‌ بودند، تخریب کرد.

 

این دو مجسمه به بلندای ۵۳ و ۳۵ متر، در کنار مجموعه‌ای از بناهای تاریخی در این محل برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده ‌است.

 

 

حال این اثر بزرگ هنری به وسیله پروژکتور سه‌بعدی بازسازی شده است. این پروژکتور توسط دو محقق چینی، جانسون یو و لیام هو ساخته شده است و قبلا در چین برای بازسازی برخی آثار هنری مورد استفاده قرار گرفته است. این دو مخترع در سال 2001 از جریان تخریب این آثار هنری اظهار تاسف و از دولت افغانستان و یونسکو درخواست کردند که با کمک این پروژکتور این اثر را به صورت مجازی و سه‌بعدی (هولوگرافیک) برگردانند.

حال با اجازه یونسکو و دولت افغانستان، تصویر سه‌بعدی مجسمه‌های بودای بامیان درون صخره‌هایی که در گذشته آنها را در خود جا داده بودند، انداخته شده است.

گفته می‌شود که 120 هزار پروژکتور در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته‌اند و مردم از 150 منطقه مختلف برای دیدن این مجسمه هولوگرافیک آمدند و به جشن و پایکوبی مشغول شدند.