اردلان افشار معروف به «نظر» خواننده رپ آلماني زبان در اتريش

2016-04-17 18:02

درخشش اردلان افشار معروف به «نظر» خواننده رپ آلماني زبان در رسانه هاي اتريش

 

 

ويدئوهاي اردلان افشار معروف به «نظر» در كانال هاي تلويزيوني موسيقي آلماني زبان پخش مي شود و اكثرا اورا مي شناسند. «نظر» هشت سال است كه موسيقي رپ مي خواند. او موفق شده در طي اين زمان در بين جوانان آلماني زبان در ژانرگانگستر رپ محبوب شود و از يك هنرمند زيرزميني ناشناس خود را به مقام محبوب ترين خواننده رپ اتريش برساند. او حتي در آلمان نيز پر طرفدار است. هفته گذشته نيز روزنامه پرسه اتريش مصاحبه با وي را در يك صفحه به خود اختصاص داده بود. محبوبيت اش در بين جوانان به اين دليل است كه در اشعارش از آمريكا ، دست راستي ها و فاشيست ها انتقاد مي كند و جوانان مهاجر يك حامي هنري براي خود پيدا كرده اند. «نظر» در آهنگ هايش خودش را بچه جنگ و پناهجو خطاب مي كند.

اردلان افشار با اسم هنري « نظر» متولد 20 سپتامبر 1984  در تهران است . پدرش در جنگ ايران و عراق كشته شد. اردلان افشار چهار ساله بود كه با مادر و برادرش از ايران به اتريش مهاجرت كرد. او مي گويد: «موسيقي اش صددرصد بيان كننده مشكلات و تجربيات اش در زندگي اش است. پدرم فوت كرده بود و مادرم با دو تا بچه به اتريش مهاجرت كرد. وقتي به اتريش رسيديم، خيلي مشكل داشتيم. مجبور شديم از صفر شروع كنيم .»

«نظر» در محله فاوريتن وين بزرگ شده و غالبا با نئونازي ها نيز درگير شده است. وي از سال 2006 كار موسيقي را آغاز كرد و در يك ميهماني در اشتوتگارت با برچسب « موسيقي آسفالت» كشف شد. در سال 2007 چندين آهنگ در اينترنت منتشر كردكه به سرعت در خارج از مرزهاي اتريش با استقبال مواجه گرديد. اولين آهنگ رسمي او به نام «جنگنده خيابان» گواه بر ارائه آلبوم هاي بعدي او بود. در 27 ژوئن 2008 نخستين آلبوم خود را به نام «فرزندان آسمان» منتشر كرد كه سه روز بعد از انتشار، به واسطه درخواست بينندگان در تلويزيون MTV آلمان پخش گرديد. در ويدئوي سوم با نام « انتخابات رياست جمهوري» كه در 2009 منتشر شد، «نظر» به مسابقات تلويزيوني اتريش در خصوص كشف استعداد هاي موسيقي راه پيدا كرد و به مدت 9 هفته به يكي از مشهورترين و معروف ترين افراد در اتريش تبديل شد و بالاخره با دريافت جايزه پنگوئن طلايي، ستاره شماره يك اين مسابقات گرديد.

آهنگ جديد اردلان افشار به نام «كامفلاگ» نظر رسانه هاي آلماني زبان را جلب كرده است، بويژه از زماني كه او جايزه آماديوس را برد كه مهم ترين جايزه موسيقي اتريش محسوب مي شود. ضمنا يكي از آهنگ هايي كه در اين آلبوم مورد توجه قرار گرفته، قطعه اي است كه از «فالكو» اسطوره موسيقي رپ اتريش خوانده، كه 16 سال پيش درگذشته است. خود او مي گويد: «فالكو بزرگ ترين خواننده اتريش است و به تنهايي تا امروز تنها آلماني زباني است كه توانست با زبان آلماني در آمريكا اول بشود. وقتي من به اتريش رسيدم اولين خواننده اي را كه در راديو شنيدم و در تلويزيون ديدم، فالكو بود و اين شانس را دارم كه اولين نفري هستم كه در دنيا اجازه گرفتم تا يك آهنگي از ايشان بگيرم و با آن آهنگ جديدي بسازم.»

آهنگ بين زمين و فضا اولين آهنگي است كه در راديوها شبانه روز بخش مي شود. ظاهرا «نظر» توانسته با آلبوم ششم اش به هدف خود برسد و در كنار كنسرت هايي كه او در پيش دارد، قصد دارد چند ماه ديگر به ايران نيز سفر كند.