اهدای خون و یا اهدای پلاسما ؟ در اترش

2016-05-18 17:27

اهدای خون  و  یا اهدای پلاسما  ؟

 

 

 

 

 

پلاسمای خون قسمت مایع خون و فاقد سلول‌های خونی است.

پلاسما ۵۵ درصد خون را تشکیل می‌دهد. مایعی است که ۹۱ درصد آن را آب، ۱ درصد آنرا را املاح و یونهای معدنی، ۷ درصد آن را پروتئینهای پلاسما، و ۱ درصد باقی‌مانده را ویتامین‌ها، مواد قندی و لیپیدی، هورمون‌ها، اسیدهای آمینه، گلوکز و چربی و مواد دفعی تشکیل می‌دهند.

 

 

فواید اهدای خون از اهدای پلاسما بسیار بیشتر است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با فارس گفت

فواید اهدای خون از اهدای پلاسما بسیار بیشتر است

 

 

حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: اهدای پلاسما و اهدای خون برای سلامت افراد سودمند است ولی اهدای خون کامل به مراتب بهتر از اهدای پلاسما است.

رئیس سازمان انتقال خون افزود: شرایط اهدای پلاسما نسبت به شرایط اهدای خون بسیار سختگیرانه‌تر است و کسی که شرایط اهدای خون را ندارد نباید پلاسما اهدا کند.

ابوالقاسمی در توضیح پرداخت مبلغی به افراد اهداء کننده پلاسما تصریح کرد: به هر حال اهدای خون داوطلبان است ولی در تمام دنیا اهدای پلاسما با پرداخت مبلغی صورت می‌پذیرد زیرا افرادی که می‌خواهند خون اهداء کنند فقط 4 بار در سال این امکان برای آنها وجود دارد ولی اهداء کنندگان پلاسما حتی سالانه 20 بار نیز می‌توانند پلاسما اهدا کنند و این پرداخت‌ها به عنوان ایاب و ذهاب آنان به حساب می‌آید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بی حالی و تغییرات فشار خون برای اهداء کنندگان خون که تصور می‌شود در اهداء کنندگان پلاسما وجود ندارد، بیان داشت: این تصور کاملاً غلط است و در مجموع اهدای خون بسیار مفید‌تر از اهدای پلاسما است.

ابوالقاسمی درباره تفاوت حجامت با اهدای خون نیز خاطرنشان کرد: به هر حال با اهدای خون جان انسان‌ها نجات می‌یابد ولی با حجامت فقط حجامت کننده می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شود.

 

 

 در اتریش مراکزی برای اهدای پلاسما وجود دارد 

که 25 یورو برای هر دفعه میدهند

 

EUROPLASMA

 

 

 

 

 

 

 در منطقه 21 هم وجود دارد

EUROPLASMA

Spendezentrum Wien 9

Alserbachstrasse 18
1090 Wien

Telefon: +43 (0)1 / 319 53 63
Fax: +43 (0)1 / 319 53 63-22
e-mail: office@europlasma.at
Ärztlicher Leiter: Dr. Peter Perger

 

این هم یک موسسه دیگه

Willkommen im BioLife Plasmazentrum Wien